Mazowiecki Instytut Kultury

Zuzanna PIETRZAK, urodzona 21 sierpnia 1997 roku, naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie fortepianu prof. Renaty Płażewskiej-Kryachok. Od października 2016 roku zaczęła studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Edwarda Wolanina, a obecnie, od 2017 roku uczy się w klasie prof. Alicji Palety-Bugaj oraz klasie kameralistyki fortepianowej ad. Roberta Morawskiego.

Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów w Polsce i za granicą, a do najważniejszych należą: zwycięstwo w 4. Concorso Internazionale Piano Talents w Mediolanie (2014); Nagroda dla najmłodszego uczestnika oraz Nagroda Indywidualna prof. Veroniki Vitaitė w I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Wykonawstwo bez limitu w Łodzi (2013), Grand Prix w XIV Tarptautinis Konkursas Muzika be sienu w Druskiennikach na Litwie (2014). Otrzymała I Nagrodę oraz Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Jury w International Music Competition Grand Prix Virtuoso Paris Debut w Paryżu (2015).

Prowadzi ożywioną działalność pianistyczną, zarówno solową, jak i kameralną. W ramach przygotowań do XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie pomiędzy majem a październikiem 2015 roku miała szczególnie obfity w wydarzenia czas w swojej karierze. Koncertowała w wielu salach w Polsce i za granicą. Wystąpiła m.in. w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia, w Dusznikach-Zdroju podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego, w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Muzeum Fryderyka Chopina, w Bazylice św. Krzyża w Warszawie w ramach Festiwalu Chopin i Jego Europa oraz zagrała podczas IV Rubinstein Piano Festival w Łodzi. Ponadto wystąpiła z recitalami w polskim pawilonie w czasie EXPO 2015 w Mediolanie we Włoszech.

Ostatnie wydarzenia to zdobycie Stypendium Fundacji Yamahy podczas konkursu organizowanego w Akademii Muzycznej w Łodzi w lutym 2017 roku, a także występy na 2 koncertach w ramach 25th Kyoto International Music Students Festival 2017 w Japonii w maju.

Zuzanna Pietrzak jest stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Otrzymała w 2015 roku Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dwukrotnie Stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego. W czerwcu 2015 roku uzyskała honorowy tytuł „Talent Uczniowski” od Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Otrzymała także Stypendium MKiDN Młoda Polska w 2017 roku.