Mazowiecki Instytut Kultury

Piotr Sałajczyk fot. Marek GrotowskiPiotr SAŁAJCZYK – urodzony w 1982 roku w Warszawie, naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku ośmiu lat pod kierunkiem Mariana Witońskiego w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Kutnie. Kontynuował naukę w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Haliny Madetko.

W latach 2001-2006 studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. Józefa Stompla.

Obecnie pełni funkcję asystenta w macierzystej uczelni, równocześnie uzupełniając studia w Mozarteum w Salzburgu w klasie fortepianu prof. Pavla Gililova.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na konkursach i festiwalach pianistycznych, m.in. I nagrody na IV Międzyregionalnym Konkursie Fortepianowym w Sieradzu (1992); wyróżnienia na III Konkursie Pianistycznym im. L. Stefańskiego w Płocku (1994); III nagrody na I Ogólnopolskim Turmieju Pianistycznym w Żaganiu (1996);

I nagrody na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (1999); III nagrody na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Fortepianu Szkół Muzycznych II stopnia (Warszawa 2000); nagrody dla najlepszego pianisty akompaniatora w V Konkursie Muzyki XX i XXI wieku (Radziejowice, Warszawa 2002); IV nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim (Warszawa 2004); III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym Contessa Tina Orsi Anguissola Scotti (Pianello Val Tidone 2010).

W 2006 roku został laureatem 40. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku

oraz XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych Tydzień Talentów w Tarnowie.

Wielokrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Swoje umiejętności doskonalił na Kursach Mistrzowskich, prowadzonych przez Aleksieja Maksymowa, Wiesława Szlachtę, Christophera Wynekena oraz Krystiana Zimmermana.

Piotr Sałajczyk posiada w swym repertuarze znaczące dzieła literatury pianistycznej od baroku do muzyki XX i XXI wieku (w tym utwory specjalnie dla niego skomponowane).

Jako solista występował z wieloma orkiestrami, miedzy innymi z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Śląską, Polską Orkiestrą Sinfonia Juventus.

Artysta współpracuje z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO oraz Orkiestrą Muzyki Nowej, biorąc udział w wielu festiwalach (Warszawska Jesień, Aksamitna Kurtyna we Lwowie, Festiwal Muzyki Pawła Szymańskiego w Warszawie, Ars Cameralis, Wratislavia Cantans).

W 2009 roku został zaproszony do Berlina i Poczdamu na cykl recitali z muzyką najnowszą niemieckich i polskich kompozytorów.

Razem z przyjaciółmi – absolwentami Akademii Muzycznej w Katowicach: Krzysztofem Lasoniem (skrzypce), Agnieszką Lasoń (skrzypce), Elżbietą Mrożek-Loską (altówka) i Stanisławem Lasoniem (wiolonczela) założył kwintet fortepianowy Lasoń Ensemble, działający pod patronatem miasta Mikołów, specjalizujący się zarówno w repertuarze klasyczno-romantycznym, jak i współczesnym.

Jako kameralista współpracuje także z wieloma wybitnymi artystami, m.in. Urszulą Kryger i Piotrem Pławnerem oraz Kwartetem Śląskim.

Występował na wielu znaczących festiwalach muzycznych, takich jak Sommets Musicaux de Gstaad w Szwajcarii, Lwowski Międzynarodowy Festiwal Wirtuozi, Chanterelle Festival w Ostrowie Wielkopolskim, Mikołowskie Dni Muzyki, Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego, Sierpień Talentów w Katowicach, Intersonanzen w Poczdamie, Unerhoerte Musik w Berlinie, Primus inter Pares w Lublinie, Festiwal im. Anatolija Kos-Anatolskiego w Kołomyji, Etniczne Inspiracje 2010 w Warszawie.

Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.

W 2007 roku zarejestrował 24 Preludia op. 28 Fryderyka Chopina dla Radia Gdańsk.

Artysta prowadzi aktywne życie koncertowe, występuje w wielu krajach Europy, w Ameryce Północnej i Azji.