Mazowiecki Instytut Kultury

WOŁOSI I LASONIOWIEWOŁOSI I LASONIOWIE to jeden z najważniejszych polskich zespołów nurtu world music.

Istotą ich muzyki jest spotkanie dwóch dźwiękowych światów – klasycznego i ludowego. Efekt daleki jest jednak od zwykłej stylizacji. Ta niezwykle energetyczna muzyka swą moc zawdzięcza radości wspólnego muzykowania, improwizacji i uczuciowości, które oddziałują bezpośrednio na słuchacza.

Zespół zadebiutował na XIII Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja.

Wołosi i Lasoniowie, startując w konkursie, zdobyli na nim wszystkie możliwe nagrody:

Grand Prix, nagrodę specjalną im. Czesława Niemena, nagrodę publiczności "Burzę braw"

oraz "Złote Gęśle", dla najlepszego instrumentalisty festiwalu - Krzysztofa Lasonia.

Artyści byli także jedynym zespołem, który wykonał oprawę muzyczną uroczystości „Złotego Wesela" belgijskiej pary królewskiej w Chateau de Laeken w Brukseli.

Zespół ma w swoim dorobku prestiżowe koncerty na zaproszenie Filharmonii Gdańskiej, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Śląskiej, Łazienek Królewskich w Warszawie, Festiwalu Karpaty Off er, Fundacji Sam Dżub Ling, PKN Orlen czy II Programu Polskiego Radia. Występował także na uroczystym koncercie z okazji Olimpiad Specjalnych w Teatrze Wielkim w Warszawie, wraz z pianistą Januszem Olejniczakiem oraz na Międzynarodowym Festiwalu Gwiazd FORTE piano w Toruniu.

W tym roku koncertował czterokrotnie dla Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Zameczku Prezydenckim w Wiśle i w Belwederze. W jednym ze spotkań uczestniczył także Prezydent Łotwy Valdis Zatlers.

Wołosi i Lasoniowie 25 marca 2011 roku zdobyli nagrodę Grand Prix "Svetozar Stracina" za najlepszy utwór folkowy Europy na International Folk Competition organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU.