Mazowiecki Instytut Kultury

W 2011 roku zainicjowaliśmy nowy zwyczaj – tematy poszczególnych festiwali. Pierwszym był polonez. Tegoroczna edycja Chopinianów poświęcona jest scherzu. Scherzo oznacza po włosku żart, stąd w programach koncertów obok Scherz Chopina znajdą się różne formy żartów muzycznych (od Ein musikalischer Spass Mozarta po żartobliwą wersję uwertury do Latającego Holendra dokonaną przez tak poważnego kompozytora jak Hindemith), a także około-muzyczne (jak arie Mozarta ze słowami Stanisława Barańczaka). Nie oszczędzimy też samego Chopina – w programie znajdzie się żartobliwa parafraza Scherz Chopina autorstwa Piotra Wróbla. Fragmenty zaś listów Chopina ukażą jego fantastyczne poczucie humoru ocierające się czasem o sarkazm.

Ale to tylko jeden kierunek zainteresowań naszego festiwalu. Scherza Chopina bowiem często są dalekie od lekkiego żartu – pełno w nich namiętności, tragizmu, drapieżnego zapamiętania, skrajnych wybuchów emocji. Aby spenetrować obszary emocji które wywołują kolejne Scherza Chopina program 4 koncertów wychodzi od chopinowskiej kompozycji aby później drogą skojarzeń ukazać ich konsekwencje w muzyce XIX i XX wieku. Obok muzyki fortepianowej sięgamy tu po kameralistykę. W tej perspektywie możemy śledzić losy inspiracji chopinowskich w muzyce pełne nieoczekiwanych skojarzeń i powiązań.

Płock był pierwszym miastem, które Chopin zwiedzał podczas planowanej wycieczki do Gdańska w lipcu 1827 r.: "Dziś więc w Płocku, jutro w Rościszewie, pojutrze w Kikole, parę dni w Turznłe, parę dni w Kozłowie i w moment w Gdańsku, i napowrót".

Choć miejscowość nie leżała dokładnie na trasie wyprawy, Fryderyk odwiedził ją ze względu na interesujące go zabytki.

Koncerty odbędą się 22-23 oraz 29-30 września 2012 r. w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku

Chopiniana 2012 - SCHERZO

Chopiniana 2012