Mazowiecki Instytut Kultury

MAZUREK
Płock, Żelazowa Wola, Sanniki
6-15 września 2013
www.chopiniana.pl

 

Konkurs o nagrodę publiczności za reportaż o zaginionym
mazurku w ramach gry miejskiej
Kto pokroił mazurka? Śledztwo dziennikarskie - WYNIKI.

Głosowanie odbywało się na fanpage'u MCKiS - link
Regulamin konkursu  – link
Protokół II etapu konkursu– link

Tematem obecnej edycji festiwalu będą MAZURKI. Koncerty odbędą się w trzech miejscowościach na Mazowszu związanych z postacią Chopina: w Żelazowej Woli – miejscu urodzin kompozytora, w Sannikach, w których spędził dwa razy letnie wakacje, i w Płocku który odwiedził w swojej wyprawie w stronę Ziemi Dobrzyńskiej.

Trudno znaleźć gatunek muzyczny bardziej związany z tym regionem jak mazurek. Ta taneczna forma stopiła się z pejzażem Mazowsza i pobliskich Kujaw, z pejzażem monotonnej równiny mazowieckiej, przeciętej doliną Wisły z charakterystycznymi plakatowymi wierzbami.

Mazurek to obok poloneza najbardziej polski i ważny w twórczości Chopina taniec. Ale o ile polonez to taniec arystokratyczny pełen majestatycznej powagi i splendoru w mazurku odnajdujemy inspiracje ludowe. Jak wiadomo genezy mazurka szuka się w smętnych kujawiakach, energicznych mazurach i bardzo szybkich oberkach. Ale tylko w początkowych opusach chopinowskich mazurków możemy bez problemu zidentyfikować ludowe wzory. Mazurki okresu francuskiego stają się coraz bardziej wyrafinowane, ich faktura komplikuje się, nie brakuje elementów polifonicznych, polimetrii a nastrój coraz częściej wyraża nostalgię i typowo polski żal. Mazurki to utwory pozornie proste technicznie, i niektóre z nich grywa się chętnie w szkołach muzycznych nawet I stopnia, jednak żeby oddać w pełni mazurkowy idiom trzeba prawdziwego mistrzostwa i wyjątkowej wrażliwości.

W tegorocznej edycji „Chopinianów” pokażemy wszystkie aspekty twórczości mazurkowej. A więc w plenerze przywołamy mazury i mazurki tańczone. Odnajdziemy wpływy mazurków w utworach Chopina na fortepian z orkiestrą. W dwóch dziełach z orkiestrą Koncercie f-moll op. 21 F. Chopina i Koncercie C-dur op. 14 F. Lessla odnajdziemy w finałach wyraźne rytmy mazurkowe. Koncert uzupełni suita orkiestrowa Chopiniana Aleksandra Głazunowa złożona z czterech znanych kompozycji Chopina zorkiestrowanych przez rosyjskiego kompozytora. Trzecią jej część stanowi właśnie mazurek - Mazurek cis-moll op. 50 nr 3. Poszukamy źródeł inspiracji Chopina w twórczości jego współczesnych: Józefa Elsnera, Marii Szymanowskiej, Oskara Kolberga.

Od Mazura do mazurka – to myśl przewodnia kolejnego koncertu. Ludowy kontekst przedstawi Jacek Hałas a na starym fortepiano zabrzmią mazurki twórców pokolenia przed-chopinowskiego oraz wczesne mazurki samego Chopina.

W programie „Chopinianów” nie zabraknie też wyjątkowej propozycji dla młodzieży – gra miejska Kto pokroił mazurka? Śledztwo dziennikarskie.

Chopiniana – 11. Dni Fryderyka Chopina