Mazowiecki Instytut Kultury

Festiwal Chopiniana – Dni Fryderyka Chopina realizowany jest od 2002 roku. Poświęcony najwybitniejszemu polskiemu kompozytorowi, od pierwszych chwil istnienia, festiwal trzyma się założenia prezentacji twórczości Fryderyka Chopina i jego postaci w nowatorski i niekonwencjonalny sposób.

Festiwal powstał i przez wiele lat odbywał się w Warszawie. Tradycją Chopinianówkoncerty w miejscach związanych z życiem Chopina: Bazylice św. Krzyża, gdzie spoczywa serce Chopina; Belwederze, gdzie młody kompozytor grywał Wielkiemu Księciu Konstantemu podczas prywatnych audiencji; Kościele ss. Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu, w którym młody Chopin grywał na organach podczas specjalnych mszy przedpołudniowych dla uczniów i studentów; Łazienkach Królewskich – w najbardziej chyba znanym miejscu chopinowskich koncertów; Uniwersytecie Warszawskim, gdzie Chopin mieszkał przez 10 lat, a także był absolwentem Szkoły Głównej Muzyki Uniwersytetu Warszawskiego.

W 2012 roku Chopiniana przeniosły się na Mazowsze. Koncerty odbywają się m.in. w Płocku, Żelazowej Woli, Sannikach. Chopin odwiedził Płock podczas swojej podróży do Gdańska w 1827 roku: "Dziś więc w Płocku, jutro w Rościszewie, pojutrze w Kikole, parę dni w Turznłe, parę dni w Kozłowie i w moment w Gdańsku, i napowrót". Choć Płock nie znajdował się bezpośrednio na trasie wyprawy, Chopin chciał zwiedzić tamtejsze zabytki. Najprawdopodobniej odwiedził płocką bazylikę katedralną i sąsiadujące z nią opactwo benedyktyńskie. Właśnie w budynku opactwa odbywają się dziś koncerty w ramach Chopinianów. W majątku Pruszaków w Sannikach Chopin gościł latem 1828 r. Pracował w tym czasie nad Triem g-moll. Dziś znajduje się tam Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina. Żelazowa Wola to oczywiście miejsce gdzie 1 marca 1810 roku kompozytor przyszedł na świat i choć już jesienią tego roku rodzina Chopinów przeniosła się na stałe do Warszawy, Fryderyk chętnie bywał w posiadłości Skarbków. Dziś Żelazowa Wola to jedno z najważniejszych miejsc chopinowskich w Polsce.

Pełne emocji dzieła Chopina inspirują artystów różnych dziedzin sztuki do tworzenia nowych. Chopiniana to festiwal wielu sztuk, wielu artystów i wielu dzieł. Imprezy o charakterze interdyscyplinarnym przeznaczone są dla szerokiego grona odbiorców. Podczas dotychczasowych edycji, obok koncertów kameralnych i symfonicznych, odbyły się projekcje filmowe, spektakle teatralne, baletowe i teatru tańca współczesnego, koncerty jazzowe lub w opracowaniach na nietypowe instrumenty, gry miejskie. Niespodzianką dla publiczności okazał się pokaz mody nawiązującej do ubiorów z epoki, a także koncert piosenek polskich autorów, nawiązujących do życia i twórczości Fryderyka Chopina.

Od 2011 roku Chopiniana zyskały nową formułę – w każdej edycji prezentowana jest wybrana forma muzyczna, obecna w twórczości Chopina: 2011 – polonez, 2012 – scherzo, 2013 – mazurek, 2014 – ballada, 2015 – nokturn. W 2016 roku tematem przewodnim Chopinianów jest etiuda.

Gwiazdami poprzednich edycji festiwalu, m.in. byli: Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer, Adam Makowicz – kompozytorzy i pianiści jazzowi; Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Karol Radziwonowicz, Janusz Olejniczak, Waldemar Malicki, Endre Hegedus (Węgry), Kevin Kenner (USA) – wybitni pianiści, jurorzy międzynarodowych konkursów pianistycznych; Zespół Śpiewaków Camerata Silesia pod kier. Anny Szostak; Olga Pasiecznik – śpiewaczka, solistka europejskich teatrów operowych; Andrzej Poniedzielski - satyryk; Marian Opania, Adam Ferency, Krzysztof Wakuliński, Jarosław Boberek, Mariusz Bonaszewski, Joanna Trzepiecińska, Edyta Olszówka, Adam Woronowicz – aktorzy; zespół baletowy Teatru Wielkiego w Poznaniu; Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej (Ukraina), The Pest County Symphonic Orchestra (Węgry).